Arama Kriterleri

Tüm arama kriterlerinizi belirleyebilir en hızlı şekilde hayalinizdeki konuta ulaşabilir

Site İstatistikleri

Online: 1
Bugün Ziyaret: 37
Dün Ziyaret: 64
Toplam Ziyaret: 62732
Didim Hakkında
Didim Hakkında
Didim; Aydın ili sınırlarında, mavi ile yeşilin iç içe geçtiği, şirin ve sürekli gelişmekte olan bir tatil merkezi ve sahil beldesidir. Kültürü, tarihi, doğal güzellikleri, eğlenceyi ve ılıman Akdeniz iklimini bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle son 15 yılda, yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilen bakir koyları, meşhur Altınkum plajı, kumsal ve koylarla çevrili mavi bayraklı denizi, tarihi kültürel zenginlikleri (Apollon Tapınağı, Kutsal Yol, Milet ve Priene Antik Kentleri) ile yoğun olarak ziyaret edilen turistik bir çekim merkezi olmuştur.

Altınkum, Didim merkezden 1.5km uzaklıkta olan sahil ve sayfiye bölgesidir. Akbük ise 20km. mesafededir.

1955 depreminden sonra, önceleri halk arasında ”HİSAR” olarak da adlandırılan YORAN, devlet tarafından yaptırılan afet evlerine taşındıktan sonra ”YENİHİSAR” adını almıştır.

Mayıs 1990 tarihine kadar bölge, Söke ilçesinin bir parçası iken bu tarihte yayınlanan bir kanunla, Yenihisar kasabası merkez olmak üzere Akbük, Akyeniköy beldeleri ile Batıköy, Denizköy, Yalıköy, Balat köyü ve Milas ilçesinden alınan Akköy ile birleştirilmek suretiyle ilçe olmuştur. 1999 yılında ilçenin ismi Didim olarak değiştirilmiştir.

Günümüzde, özellikle yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Didim - Altınkumda, ilçenin sahip olduğu doğal ve kültürel mirasın, sonraki nesillere bir değer olarak aktarılabilmesi için, korunması ve geliştirilmesi bir zorunluluk halini almıştır.
Didim; Aydın iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Muğla il sınırı, Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir. Coğrafi konum olarak; Bodrum ve Kuşadası,Didim ve çevresi; karma bir mozaik özelliğe sahip olup, Türkiye’nin hemen tüm illerinden gelmiş ve burada yerleşik olarak yaşayan aile-bireylere rastlamak mümkündür.

İngiliz ağırlıklı olmak üzere, farklı Avrupa ülkelerinin vatandaşlarında Didim ve çevresinde yerleşik olarak yaşamaktadırlar. Çünkü denizi ve havası çok temiz.

Son dönemde; Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçilerin yatırım , yazlık ev ve emeklilik sonrası dönemde yerleşik yaşam için öncelikli tercih ettiği, gözde bir bölge olmuştur. Halen hızla gelişmekte olan gözde yer.

Ulaşım:

Türkiye’nin her yerinden Didim’e havayolu ve karayolu ile ulaşım imkânı mevcuttur. Ancak uzak illerden ve yurtdışından gelenler uçak ve karayolu yolculuğu ile gelmeyi tercih etmektedirler.

Didim yaklaşık olarak:
Aydın’a         100km
İzmir’e         170km 
Bodrum’a         120km 
Kuşadası’na     75km
Söke’ye         50km
 
İzmir ve Bodrumda havalananına transfer yapan şirketler bulunmaktadır.
İzmir Adnan Menderes Havalananına     145km
Bodrum Milas Havalananına         85km  


Geri Dön